
Minden, amit tudni akarsz a kerti tárolókról
Kerti tárolóhelyek: fa, fém és műanyag kerti házak
A kerti tárolóhelyek elengedhetetlenek, ha rendet és szervezettséget szeretnénk teremteni kertünkben. Az egyik legnépszerűbb lehetőség a faház, de ma már számos más típus is elérhető, például a fémházak és a műanyag kerti házak. Ebben a cikkben megnézzük a lehetőségeket, bemutatjuk az előnyeiket, és segítünk megtalálni a megfelelő kerti tárolót számodra. A tervezés során ügyelj ezekre a funkciókra és szempontokra, hogy a kerti tárolóház megfelelő méretű, jól elrendezett és kényelmesen használható legyen.
Kerti tároló házak előnyei
Szervezettség és rendezettség megteremtése
A kültéri tárolók segítenek a kert szervezett és rendezett megjelenésének fenntartásában. Az eszközök és tárgyak hatékony tárolása révén könnyen megtalálhatók és rendezetten elhelyezhetők. Nem kell többé keresgélni a kerti szerszámokat vagy a kerti bútorok párnáit, mert mindent elhelyezhetsz ezekben a kerti tárolókban. Ezáltal a környezet átlátható és ápolt benyomást kelt, ami hozzájárul a kellemes környezethez és a kényelmes használathoz.
Védelem az időjárás viszontagságaitól
Az egyik legfontosabb előnye a kerti tárolóknak az, hogy megvédi az értékes tárgyakat és eszközöket az időjárás viszontagságaitól. Az eső, a hó vagy az UV okozta káros hatásoktól óvják, ezáltal az értékek nem korrodálódnak, penészednek vagy színeződnek el. Ezen kívül a kerti tárolók védenek a széltől is, ami különösen fontos, ha olyan könnyű tárgyakról van szó, mint a kerti díszek vagy ültető edények tárolásáról. A kerti tároló házak biztosítják az eszközök és tárgyak hosszú élettartamát, és jó állapotban maradjanak.
Sokoldalúság és különböző célokra való felhasználhatóság
A kerti ház sokoldalúan és különböző célokra használható, a tároláson túl:- műhely
- iroda
- hobbiház
- szórakoztató helyiség
Megfelelő tárolóhely kiválasztása
Mindig légy előrelátó, így nem érhet meglepetés!
A rendelkezésre álló hely figyelembevétele
Először is fontos figyelembe venni a rendelkezésre álló helyet a kertben vagy az udvaron. Mérd le és tervezd meg a területet, ahova el szeretnéd helyezni a kültéri tárolót. Ebből már megtudod, hogy milyen méretű tároló házat tudsz elhelyezni. Fontos, hogy elegendő hely legyen ahhoz, hogy könnyen hozzáférhess és megfelelő mozgástér legyen a benne tárolandó tárgyaknak.
A kerti tároló céljának meghatározása
Mielőtt kiválasztod, gondold át, milyen céllal fogod használni. Csak kerti szerszámokat szeretnél benne tárolni vagy legyen nagyobb méretű, mely alkalmas műhelynek is? Határozd meg pontosan, hogy milyen tárgyakat szeretnél benne tartani, és ennek alapján válaszd a megfelelő méretű tárolót.
Kihasználhatóság
Fontos, hogy könnyen használható, praktikus legyen. A benne tárolt tárgyak egyszerűen hozzáférhetőek legyenek. Érdemes könnyen mozgatható polcrendszereket használni a kerti házban.
Fa, fém vagy műanyag?
Fontos döntés, hogy milyen anyagból legyen a kerti tároló...
Fa tároló házak:
Természetes és esztétikus megjelenés, könnyen illeszkednek a kertbe. Ezek a típusok évente igénylik a karbantartást. Viszont környezetkímélőbb a többinél, mivel lebomlik. Léteznek deszkából és rönkből készült házak, különböző anyagvastagsággal. Csak az igényeid és a pénztárcád szab határt.
Fém tárolók:
Tartósak és ellenállnak az időjárás viszontagságainak. A piacon a műanyaggal megegyező árszinten kapható fém házak jellemzően 0,25 mm-es anyagvastagságú lemezből készülnek, amelyek kevésbé állnak ellen a fizikai behatásnak. Érdemes tehát odafigyelni a kiválasztáskor az anyagvastagságra, hiszen ez befolyásolja az élettartamát a kerti háznak.
Mindkét típus előnye, hogy akár magadnak is el tudod készíteni!
Műanyag tárolók:
Könnyűek és karbantartás mentesek. Hosszú élettartamúak. Ellenállnak az UV sugárzásnak és a felső kategória darabjai az erős behatásnak is. Legnagyobb előnye ezek mellett, hogy gyorsan összeállítható. A műanyag kerti házakról az előző cikkünkben tudsz bővebben olvasni.
Tervezés és funkciók
Tető és vízelvezetés
- Tető:az időjárás hatásaitól megvédi a használati tárgyaidat, ezért különösen fontostényező a teherbírása, megfelelő alátámasztása. A tető formája egyéni ízlés alapján dől el. Ezek a formák közül tudsz választani a piacon: nyereg, félnyereg, sátor és lapostető. Tipp: Helyezz napelem paneleket a tetőre, így maximálisan ki tudod használni a helyet a kertben!
- Vízelvezetés: itt fontos figyelembe venni a fészer tetejének a teherbírását. Sok csapadék esetén nem praktikus a lapostető, hiszen a csapadék, legfőképp a hó így nem tud könnyen lecsúszni. Ereszekkel tovább őrizheted eredeti állapotában a kerti házadat.

Ajtók, ablakok, szellőztetés
- Ajtók: fontos a kényelmes ki és belépés, a tárgyak mozgathatósága szempontjából
- Ablakok: minél több természetes fény jusson be a tárolóba, szellőztetés fontossága
- Szellőzőnyílások: biztosítják a megfelelő légáramlást, ezzel segít megelőzni a penészképződést és a kellemetlen szagokat.
Ügyelj a biztonságra
Ne feledkezz meg erről a fontos szempontról. Mindenképp legyen zárható a kerti ház, hiszen ezzel akadályozod meg az illetéktelenek hozzáférését értékeidhez.
Padló jelentőssége
- Biztosítja a tárolóhely stabilitását és védelmet nyújt a nedvességtől.
- Anyaga lehet beton, fa vagy műanyag. Előfordulhat, hogy egyes típusok padló nélkül kaphatók.
- Lényeges, hogy a ház stabil legyen, megfelelően legyen rögzítve a talajhoz vagy a falhoz, hogy ellenálljon a szélnek és minden más külső hatásnak. Amennyiben nincs a közelben falfelület, akkor legegyszerűbben a padlón keresztül oldható meg, ilyen esetben ezt érdemes figyelembe venni.
Alapozás tudnivalók
Ez az elsőre lényegtelennek tűnő szempont nem elhanyagolható, hiszen a háznak ajánlott egy erősebb alap, amely meghosszabbítja a ház élettartamát. Fa pallókból is építhetünk színpadot, de a beton alapzat jóval időtálóbb megoldás.
Beton alap fajtái
- Lemez alap: Egy olyan beton alap, mely minden házhoz megfelelő, alacsony teherbírású talajoknál alkalmazzuk, a legjobb, de a legköltségesebb megoldás.
- Sávalap: Zsaluzott beton alap, mely minden kerti házhoz alkalmas, alacsony teherbírású talajoknál nem ajánlott. Sok munka van vele, de olcsóbb, mint a lemezalap.
- Pontalap: Szintén zsaluzással készült betonalap, mely a legolcsóbb megoldás, gyors, de csak kicsi és könnyű szerszámos házaknál alkalmazható.
Talajvíz elvezetés
A vízelvezetés szempontjából fontos, hogy a kerti házat megfelelően telepítsd, hogy megakadályozd a víz beszivárgását és a talajvíz problémáit. Padlóval rendelkező fészer esetén is ajánlott a következő lépéseket betartani: a szakszerű vízelvezetéshez:
- Dőlésszög: Először is, fontos megtervezni a kerti ház alapjának dőlésszögét. Az alapnak kifelé kell haladnia a háztól, hogy a víz lefolyhasson. Általában 2-3%-os lejtést javasolnak, ami azt jelenti, hogy minden 1 méteren 2-3 centiméterrel alacsonyabb legyen az alap a ház oldalához képest.
- Szivárgó réteg: Az alaplemez alatt helyezz el egy szivárgó réteget, például kavicságyat vagy vízelvezető geotextíliát. Ez a réteg segít a víz gyorsabb elvezetésében és a talajvíz szintjének csökkentésében.
- Magasabb alap építése: A talajszintből 10-30 cm-el kiemelkedő alap készítésével további védelmet biztosíthatsz a talajvíz ellen. Viszont még ebben az esetben is érdemes a fenti szempontokat követni, és méterenként 1-2 cm-es dőlésszöget tartani.
Fontos megjegyezni, hogy a helyi építési szabványok és előírások eltérhetnek, ezért érdemes lehet konzultálni egy szakemberrel, például egy építésszel vagy kerttervezővel, hogy megkapd a helyi viszonyoknak és előírásoknak megfelelő pontos útmutatást a műanyag kerti házad vízelvezetéséhez.
Extra tipp
A kerti ház beleszámíthat a beépíthetőségi százalékba, viszont ennek a szabályozása területenként változhat! Kerti ház telepítése előtt konzultálj a helyi önkormányzattal, hiszen Ők tudnak több információval szolgálni arról is, hogy hova helyezheted a kertedben!